STOP-EMISIONI 93(Sezoni 8) 10 Janar 2023-I riu shqiptar vdes ne spital ne Barcelone, i shkulin zemren.

Emisioni “Stop” ka udhëtuar drejt Barcelonës në Spanjë, për të hedhur dritë mbi vdekjen misterioze të të riut Saimir Sula. Ai humbi jetën në Spitalin Del Mar në Barcelonë. Në 8 Maj 2020 Saimiri shkoi në spital për një test covidi, pasi ishte me temperaturë. Testi rezultoi negativ. Majlinda, motra e tij, priste që Saimiri të dilte nga spitali, por pas një telefonate me të, nuk e pa më të gjallë vëllain.Spitali konfirmoi vdekjen e 31 vjecarit rreth mesditës së 9 majit 2020. Fillimisht nga Spitali u tha, që Saimir Sula është axhituar dhe gjatë momentit të neutralizimit nga rojet e spitalit, i ka pushuar zemra. Por pamjet tregojnë, se Saimir kishte shenja dhune në trup.Instituti i Mjeksisë Ligjore në Barcelonë nuk ka një konkluzion të saktë për shkaqet e vdekjes.Cështja u referua në Gjykatë në Barcelonë, por ngjarja nuk u zbardh sërish. Avokati i familjes Sula, Carlo Sardinero tregon për “Stop”, zhdukjen, apo mos marrjen e provave kyce për këtë dosje.Pas shumë peripecish, trupi i Saimir Sulës vjen pas 3 javësh në Shqipëri. Familjarët kërkuan bërjen e një tjetër autopsie.Por Instituti i Mjeksisë Ligjore në Tirane nuk mund të bënte dot autopsinë, pasi trupi kishte kaluar në fazën e dekompozimit. Mjekët konstatuan mungesën e zemrës në trupin e pajetë të 31 vjecarit. Shteti Shqiptar regjistroi veprën penale për trafikim të organeve. Prokurorja Suela Salavaci shpjegon, se ka rreth 2 vjet, që janë dërguar 2 letra porosie në Spanjë për të bërë AND-në e zemrës, që autoritetet spanjolle pretendojnë, se e kanë në Spanjë. Prokuroria ka kërkuar edhe kthimin e zemrës në Shqipëri për një test AND-je.

Në rrjet po qarkullon një video e ditëve të fundit, kur ministrja Elisa Spiropali shfaqet duke ia marrë valles në Shkodër. Në krah të saj është deputeti Agron Cela, i cili kaloi nga Partia e Lirisë tek Partia Socialiste.Gjatë këngës i thuhet himn hireve të Spiropalit.

Lidhur me vdekjen misterioze dhe heqjen e zemrës së të riut 31 vjecar Saimir Sula, i cili humbi jetën në një spital në Barcelonë, “Stop” ka siguruar një dokument, që na tregon, se pse autoritetet Spanjolle nuk kanë kthyer përgjigje për dy vjet e nuk bëjnë dhe testin e AND-së së zemrës së tij. Zemra e Saimir Sulës është regjistruar në 22 prill 2020 për ekzaminim, ndërkohë që i riu vdiq në 9 maj 2020, plot 17 ditë më pas.Në kërkuam shpjegime nga drejtoresha e marrëdhënieve publike në Ministrinë e Drejtësisë në Madrid.Por kështu emisioni “Stop” mori kontakt me Prokurorinë e Përgjithshme në Madrid dhe kabinetin e kryeministrit spanjoll për këtë rast të paprecedent.

Të Fundit