STATISTIKAT/ Të tretët në Europë, sa kg oriz ha çdo shqiptar në vit – Stop
Të Gjitha

STATISTIKAT/ Të tretët në Europë, sa kg oriz ha çdo shqiptar në vit

Statistikat janë mjaft interesante në rastet kur dinë të përpunohen duke nxjerrë në pah tregues të rendësishëm në lidhje me shtete apo shoqëri të caktuara në mjaft sektorë të ndryshëm.

Kështu për shembull, statistikat e fundit sa i përket kuzhinës kanë nxjerrë në pah se shqiptarët janë të tretët në Europë për konsumin vjetor të orizit për kokë.

Sipas këtyre treguesve, çdo shqiptar konsumon mesatarisht 12.3 kilogram oriz në vit duke u renditur të tretët pas turqve me 15.8 dhe portugezëve me 16.1. Në Shqipëri orizi përdoret kryesisht për të bërë pilaf.

Ndërkohë, popujt me konsumin më të ulët të orizit janë serbët, malazezët dhe zvicerianët./AbcNews

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *