Shkencëtarët e Izraelit bëjnë zbulimin: Dy ilaçe shërojnë Covid-19 100% – Stop
Bota, Të Gjitha

Shkencëtarët e Izraelit bëjnë zbulimin: Dy ilaçe shërojnë Covid-19 100%

Shkencëtarët nga Universiteti Hebraik i Jeruzalemit thonë se ata kanë identifikuar disa ilaçe që mund të ndihmojnë në trajtimin, në mos “shërimin” e njerëzve që zhvillojnë COVID-19.

Prof. Shy Arkin, një biokimist në Institutin e Shkencës së Jetës Alexander Silberman, i tha The Jerusalem Post se në testet laboratorike në të cilat qelizat e infektuara me SARS-CoV-2 ishin vendosur së bashku me ilaçet për dy ditë, “pothuajse 100% e qelizat jetuan pavarësisht se ishin infektuar me virusin “.

Në të kundërt, pa përbërjet e mëparshme të ilaçeve, rreth 50% e qelizave vdiqën pasi ranë në kontakt me virusin.

Arkin dhe ekipi i tij u mblodhën përmes një biblioteke me më shumë se 2,800 përbërës të aprovuar për përdorim, duke identifikuar 18 ilaçe që ata mendonin se mund të ishin efektive. Në punën e pabotuar, studiuesit ishin në gjendje të tregonin se disa prej këtyre përbërjeve “shfaqën një potencial të jashtëzakonshëm kundër të gjithë virusit në eksperimentet in-vitro”.

Dy prej tyre janë Darapladib, të përdorura për trajtimin e aterosklerozës dhe Flumatinib, të përdorura për trajtimin e disa kancereve të gjakut. Arkin tha se ai hezitonte të tregonte emrat e ndonjë prej ilaçeve, duke shtuar se ai nuk mund t’i rekomandonte ato derisa t’i nënshtroheshin provave të duhura klinike.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *