“Pushtim alien apo një asteroid?”/ Shkëlqimi i frikshëm në qiell bën lëmsh qytetin australian, zbulimi ishte shokues – Stop
Bota, Të Gjitha

“Pushtim alien apo një asteroid?”/ Shkëlqimi i frikshëm në qiell bën lëmsh qytetin australian, zbulimi ishte shokues

Kur një shkëlqim rozë ndriçoi qiellin e mbrëmjes mbi një qytet australian të mërkurën, gruaja vendase Tammy Szumowski pyeti veten nëse apokalipsi kishte mbërritur.

“Unë thjesht po sillesha si një nënë e qetë, duke u thënë fëmijëve: “Nuk ka asgjë për t’u shqetësuar”, tha ajo për BBC.
“Por në kokën time isha si ‘çfarë dreqin është kjo’?”.

Doli të ishte dritë që dilte nga një fermë kanabisi jashtë qytetit të Mildura, në Viktorian veriore.

Por si vendasit e tjerë të habitur, mendja e zonjës Szumowski fillimisht shkoi diku tjetër – a ishte një pushtim alien? Një asteroid?

 

“Mamaja është në telefon dhe babi në sfond duke thënë: “Më mirë të nxitoj dhe të pi çajin tim sepse bota po mbaron”.

“Dhe mamaja thotë: “Çfarë kuptimi ka të pish çajin tënd nëse bota po merr fund?””

Një tjetër vendas, Nikea Champion, fillimisht mendoi se ishte një Hënë me të vërtetë e kuqe e ndezur – përpara se të kuptonte se drita e kishte origjinën nga toka.

“Të gjithë këta skenarë të fundit të botës po kalonin nëpër kokën time,” tha ajo për BBC.

Zbulohet ferma sekrete
Kanabisi medicinal u legalizua në Australi në vitin 2016, por përdorimi rekreativ i drogës është i ndaluar.

Që atëherë, rreth 260,000 receta janë miratuar nga rregullatorët australianë për një sërë sëmundjesh.

Arsyeja më e zakonshme për recetat ishte dhimbja kronike, e ndjekur nga ankthi dhe çrregullimet e gjumit, sipas të dhënave nga Departamenti Australian i Shëndetësisë.

Numri i recetave të miratuara është dyfishuar që nga viti 2019, me shumicën e aplikimeve që vijnë nga shteti i Queensland. Por akuzat për posedim mbeten të larta, me 71,151 persona të ndjekur penalisht për krime të lidhura me marijuanë në 2018-19.

Ekzistojnë pak objekte në rritje dhe vendndodhjet e tyre janë sekrete për arsye sigurie – por macja doli jashtë çantës për këtë fermë.

Dritat me nuancë të kuqërremtë përdoren për të ndihmuar rritjen e bimëve. Zakonisht, blindat e errësirës zbresin në muzg.
Të mërkurën ata nuk funksionuan, zbuloi një zëdhënës i prodhuesit Cann Group.

Dhe për shkak se ishte një natë me re, dritat krijuan një “perëndim të diellit në steroide” që mund të dallohej pothuajse një orë nga objekti.

“Unë shpërtheva duke qeshur… mund të kishte qenë diçka shumë më e ftohtë, por në thelb ishte vetëm drita e rritjes së marijuanës mjekësore,” tha zonja Champion.

Zonja Szumowski tha se ata gjithashtu kishin “qeshur”.
Pavarësisht panikut fillestar, ajo u godit nga bukuria e shfaqjes së dritës: “Unë mendoj se ishte e mrekullueshme – ata duhet ta bëjnë më shpesh.”

Ka pasur një rritje të qëndrueshme në numrin e vendeve që legalizojnë përdorimin e marijuanës në një formë që nga fillimi i mijëvjeçarit.

Në SHBA, rreth 38 shtete kanë legalizuar përdorimin e marijuanës mjekësore dhe rreth 48 milionë njerëz e kanë përdorur këtë drogë në SHBA në vitin 2019, sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Ilaçi është gjithashtu i disponueshëm për ata me kushte të caktuara mjekësore në një numër vendesh të BE-së, duke përfshirë Francën, Belgjikën dhe Irlandën, si dhe në Zelandën e Re. Në disa vende si Kanadaja, posedimi dhe përdorimi i kanabisit rekreativ është gjithashtu i ligjshëm.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *