NASA: Një asteroid i madh do të kalojë pranë Tokës – Stop
Bota, Të Gjitha

NASA: Një asteroid i madh do të kalojë pranë Tokës

Një asteroid mjaft i madh, aq sa për të shkatërruar një qytet do të kalojë midis orbitave të Tokës dhe Hënës.

Objekti i quajtur 2023 DZ2 u zbulua një muaj më parë. Në orën 19:49 të mbrëmjes së sotme, do të kalojë brenda 175,000 km nga Toka pasi të kalojë Hënën.

Është e rrallë që një asteroid kaq i madh që vlerësohet të jetë midis 40 dhe 90 metra në diametër të afrohet kaq afër planetit. Astronomët e kanë përshkruar atë si një ngjarje që ndodh një herë në një dekadë.

Sipas NASA-s, është një mundësi e rëndësishme për astronomët që të rrisin njohuritë e tyre për asteroidët, në rast se zbulohet një objekt i rrezikshëm me potencial për të goditur Tokën.

“Nuk ka asnjë shans që ky “vrasës i qytetit” të godasë Tokën, por qasja e tij e afërt ofron një mundësi të madhe për vëzhgime,” tha shefi i mbrojtjes planetare të Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​Richard Moissl.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *