“Lufta s’ka mbaruar”, Rama paralajmëron: Vjeshta e dimri mund të jenë të vështirë, varianti Delta ka nisur të rimbushë shtretërit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama paralajmëron se vjeshta e dimri do të jenë të vështira për shkak të situatës me pandeminë.

Rama thotë se lufta s’ka mbaruar ended he varianti Delta vetëm sapo ka nisur të rimbushë shtretërit.

Nga turizmi deri tek arsimi, Rama nuk ka kursyer kritikat për mandatin e dytë qeverisës duke theksuar se këtë vit theksoi se në sezonin veror probleme kishte me plehrat, papastërtitë dhe administrimin e plazheve.

Po ashtu ai thotë se duhet një luftë e madhe për mbrojtjen e mjedisit teksa për arsimin tha se Shqipëria është shumë larg nga ambicia e qeverisë aktuale edhe pse disa plagë janë ‘shëruar’.

 

”Najada Çomo dorëzon mandatin në momentin kur varianti Delta ka nisur të rimbushë shtretërit. E falenderoj Najadën personalisht, për këtë shembull kuptimplotë. Faleminderit shumë të madhe, me përulje dhe përzemër të gjithë atyre që na kanë nxjerrë të fortë përballë armikut.

 

Lufta s’ka mbaruar, vjeshta e dimri mund të jenë të vështirë, por janë shpëtuar dhjetëra mijëra jetë. Ndërkohë Shqipëria po rikonfirmohet si destinacion me potencial të madh turistik për dekadën.

Pandemia dhe hallet që erdhën dhe me tërmetin nuk kna dhanë mundësi të investonim sa do donim në turizëm. Duke mbajtur mirë shënim, për mangësitë tona ende të kosndierueshme në turizëm. Tek plehrat apo papastërtisë ku duhet ndërruarqasja.

Pa harruar administrimin e plazheve që la për të dëshiruar. Por dhe të tjera  mangësi. Po të kthejmë kokën mbrapa, s’ka krahasim jo me 8 por dhe me 4 vjet më parë.

Ashtu sikundër, 8 vite më parë kur Shqipërai ishte një vend i përmbytur nga plehrat e papastërtitë, Shqipëria është vend shumë më ndryshe. Për t’u bërë kampionët e Ballkanit në turizëm në fund të kësaj decade duhet shumëfishim i luftës për mbrojtjen e mjedisit. Ndotja e ujërave e ajrit, janë vetëm pjesa më e dukshme e problematikës mjedisore.

Falë punës tek infrastruktura dhe energjia, kemi kushte të qëndrueshme për zhvillim ekonomik e social. Eksportuese neto e energjisë. Skavica nuk është më ëndërr në sirtar, por projekt në zhvillim nga SHBA.

Jemi në vlerësim të projektit të kthimit të TEC-it të Vlorës nga symbol i dështimit në portë hyrëse të gazit të lëngshëm.

Parku fotovoltaik i Karavastasë e kthen Shqipërinë në pararojë e energjisë pjellore. I japim fundi marrëzisë së vjedhjes së energjisë elektrike. Sot situata e sektorit energjitik është e pakrahasueshme me mandatin e parë.

Falë punës së përkushtuar dhe drejtimit këmbëngulës të ministers, sot Kukësi është me aeroport ndërkombëtar. Me Vlorën ka hyrë në fazën përfundimtare. Aeroporti i Sarandës, gara është e hapur. Rruga Delvinë-Kardhiq po ashtu. Rruga e Arbërit e hapur gjithashtu. Shqipëria ka sot “Air Albania” që i ka rezistuar goditjes së pandemisë. Do të hyjë në fazë të re pas pandemisë me rritje të avionëve të saj. Shërbimi i transportit rrugor, kancer shumëvjeçar, i trashëguar bashkë me aleatët e koalicionit tonë në mandatin e parë. I kishin kthyer patentat në fletë votimi dhe target në testera partie.

Shqipëria kërkon të ndërtojë ndërkohë një autopark rajonal për gara shpejtësie motorike në bashkëpunim me FIA-n. Në qeverinë e re do të mund të hedhim hapa të mëdhenj drejt Shqipëisë 2030. I dukshëm ka qenë dhe përparimi në bujqësi, u dyfishua toka që punohet. U trefishuan eksportet dhe dolëm në vend të parë për thithjen e fondeve të BE.

Shqipëria duhet të jetë kampione eksporteve të prodhimeve bujqësore deri në 2030. Kemi çuar përpara reformimin e arsimit. Ende një det i tërë na ndan nga ambicia jonë për Shqipërinë arsimore. Jam krenar që për disa plagë në organizimin e sistemit arsimor janë zgjidhur. Nuk jam krenar për situatën në universitete, që do e adresojmë me rektorët, duke synuar përfshirjen sa më shumë në arsimin e lartë ndërkombëtarë. Shqipërai e 2030 duhet të kthehet në HAB të arsimit të lartë.

NUk jam krenar as për lëvizjen sportive shkollore. Realisht shumë në nivelin e mundësive tona reale. Do të merremi shumë me këtë. Si me aspektet kulturore.  E pajustifikueshme që fëmijët e vegjël të ngelen pa vëmendje. Edukatoret pse mos paguhen sa mësuesit e shkollës fillore dhe të mesme.”- tha Rama.

Të Fundit