Gruaja e bosit meksikan të drogës ‘El Chapo’ arrestohet në SHBA, ja akuzat që rëndojnë mbi të

Gruaja bosit të drogës në Meksikë Joaquin “El Chapo” Guzman, u arrestua nga autoritetet e SHBA ditën e djeshme e dyshuar si kreu i një grupi trafikantësh.

Gruaja bosit të drogës në Meksikë Joaquin “El Chapo” Guzman, u arrestua nga autoritetet e SHBA ditën e djeshme e dyshuar si kreu i një grupi trafikantësh.

Departamenti i drejtësisë amerikane bën me dije se ajo është udhëheqëse e një organizate meksikane të trafikut të drogës e njohur si Karteli Sinaloa.

Emma Coronel Aispuro, 31 vjeç, arrestua ditën e djeshme në në Aeroportin Ndërkombëtar të Dulles, Virxhinia.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Aispuro akuzohet për pjesëmarrje në një komplot për shpërndarjen e kokainës, metamfetaminës, heroinës dhe marihuanës në SH.B.A. Për më tepër, Coronel Aispuro pretendohet të ketë komplotuar me të tjerët për të ndihmuar Guzman në arratisjen e tij më 11 korrik 2015 nga Altiplano burg, i vendosur në Almoloya de Juarez, Meksikë.

Guzman, aktualisht po vuan një dënim të përjetshëm në Neë York për trafik droge dhe pastrim parash.

63-vjeçari është një ish-kryetar i kartelit Sinaloa, për të cilin zyrtarët thonë se ishte furnizuesi më i madh i drogës në SHBA. Coronel Aispuro dyshohet se ishte e përfshirë në planifikimin e një arratisje tjetër nga burgu të burrit të saj para se ai të ekstradohej në SHBA në janar 2017.

Në gjyqin e tij në vitin 2019 u dëgjuan zbulime tronditëse për jetën e tij, që nga drogimi dhe përdhunimi i vajzave të moshës 13 vjeç deri te kryerja e vrasjeve me gjakftohtësi të ish-anëtarëve të kartelit dhe rivalëve.

Të Fundit