Zbulohet enigma e gdhendjeve misterioze prej guri 3,200-vjeçar në Turqi – Stop
Bota, Të Gjitha

Zbulohet enigma e gdhendjeve misterioze prej guri 3,200-vjeçar në Turqi

Arkeologët në Turqi besojnë se gdhendjet e gurta misterioze 3,200 vjeçare janë një hartë astronomike e kozmosit dhe një kalendar antik. Shenjtërorja e shkëmbinjve Yazılıkaya në Turqinë qendrore, rreth 100 milje larg Ankarasë, u rizbulua për herë të parë nga historiani dhe arkeologu francez Charles Texier në 1834.

Më shumë se 90 figura – perëndi, kafshë dhe monstra – u gdhendën me kujdes nga shkëmbi i gurit gëlqeror në dy dhoma në shekullin e 13-të para Krishtit, me një tempull të ngritur para tyre. Një sit i trashëgimisë kulturore të UNESCO-s, ‘shenjtërorja’ e shkëmbit është kuptuar prej kohësh si një vend i rëndësishëm për hititët, por u janë dashur gati 200 vjet që ekspertët të deshifrojnë atë që shifrat vërtet tregojnë

Një ekip ndërkombëtar studiuesish ka përcaktuar tani që relievet përfaqësojnë kozmosin – Tokën, qiejt dhe botën e nëndheshme – dhe përshkruajnë mitin thelbësor të krijimit të hititëve, nga kaosi në rend. Ndërsa jeta dhe vdekja janë në një cikël të përjetshëm, lehtësimi gjithashtu dyfishohet si një kronikë e kalimit të ditëve, muajve dhe stinëve, si një kalendar antik.

Disa milje në veri-lindje të kryeqytetit hitit të Hattusa, shenjtërorja e quajtur ‘Yazılıkaya’, ose ‘shkëmb i gdhendur’, shtrihet në majë të një dalje të madhe guri gëlqeror. Dy dhoma gëlqerore pa çati me dhjetëra figura të gdhendura konsiderohen ‘Kapelë Sistine’ e artit fetar hitit.

Në murin e shquar verior janë përshkrimet e perëndeshës së diellit Hebat dhe perëndisë së stuhisë Teshub, hyjnitë supreme të panteonit Hittite. Hititët jetuan në gadishullin Anadoll në atë që tani është Turqia e sotme, duke krijuar perandorinë e tyre në fund të shekullit të 17 para Krishtit, me gjasë midis 1680 dhe 1650 para Krishtit.

Në kulmin e tyre në mes të viteve 1300 para Krishtit, ata sunduan mbi pjesën më të madhe të Turqisë dhe pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme dhe Mesopetamisë së Epërme. Përfundimisht Hitejtë u mundën dhe u asimiluan nga Asirianët nga 1180 para Krishtit, ata u copëtuan në qytete më të vogla, disa prej të cilave qëndruan deri në shekullin e tetë para Krishtit.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *