Vuçiç: Se njohim kurrë Kosovën, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani “skifterët më të mëdhenj shqiptarë” – Stop
Bota, Të Gjitha

Vuçiç: Se njohim kurrë Kosovën, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani “skifterët më të mëdhenj shqiptarë”

Presidenti i Serbisë, Aleskandar Vuçiç ka kërcënuar hapur se disa vende do të tërheqin në vijim njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Debati tashmë është i hapur për shkak se Vuçiç vetë ditë më parë paralajmëroi se Greqia ishte drejt njohjes së Kosovës. Në një intervistë për B92, Vuçiç konfirmoi se s’ka nevojë për panik dhe se Greqia thjesht po zgjeron bashkëpunimin me Kosovën.

”Është e rëndësishme për ne që të mos ketë panik për Serbinë, ne i dinim gjëra të tilla. Së pari, ata krijuan një zyrë për marrëdhënie tregtare kur shqiptarët futën taksa të paligjshme, dhe pastaj të premten në pesë pasdite u informuam nga Greqia se ata do të përmirësonin më tej bashkëpunimin me “Në Kosovë, ata po rrisin nivelin e komunikimit në zyrë për interesat e Kosovës. është e dhimbshme për ne, e vështirë, për të mos përmendur që Greqia është e dashur për ne, një vend vëllazëror, dhe ne shpresojmë që nuk do ta marrë atë vendim.”- tha ai.

Ndërkohë Vuçiç nuk ka lënë pa akuzuar Albin Kurtin dhe VJosa Osmanin duke i cilësuar si ”skifterët më të mëdhenj shqiptarë” duke shijuar simpatinë e Perëndimit veçanërisht të Gjermanisë.

 

Por skifterët e politikës së Madhe Shqiptare erdhën në pushtet, duke shijuar simpatitë e mëdha të Perëndimit, veçanërisht Gjermanisë, jo aq shumë të Amerikës, sepse ata e shohin Ministrinë e Punëve të Jashtme në Prishtinë si të tyren. Osmani është një studente amerikane, Kurti është i martuar me një norvegjeze. Thelbi është se ato janë reale. Skifterët shqiptarë, të cilët disa këtu i paraqitën si njerëz të mirë,” tha Presidenti serb.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *