Vrasja monstruoze, reagon ministrja e Arsimit: Sot në klasë mungon Mateo, të reflektojmë për këto ngjarje të tmerrshme – Stop
Lajme, Të Gjitha

Vrasja monstruoze, reagon ministrja e Arsimit: Sot në klasë mungon Mateo, të reflektojmë për këto ngjarje të tmerrshme

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka reaguar pas vrasjes monstruoze të ndodhur mbrëmjen e djeshme në fshatin Grecalli të Fierit.

Kushi shkruan se sot në klasën e tretë të shkollës “Thanas Ikonomi”, mungon Mateo, një nxënës i shkëlqyer dhe një fëmijë i dashur për të gjithë shokët, shoqet dhe mësuesit.

“Sot në klasën e tretë të shkollës “Thanas Ikonomi” në Grecalli të Fierit mungon Mateo, një nxënës i shkëlqyer dhe një fëmijë i dashur për të gjithë shokët, shoqet dhe mësuesit.

Dje, Shqipëria humbi një fëmijë, një engjëll të vogël që nuk pati asnjë faj dhe nuk mund të mbrohej dot ndaj monstruozitetit të një krimineli, për të cilin çdo lloj dënimi sot është i pamjaftueshëm.

Sot, të gjithë duhet të reflektojmë për këto ngjarje të tmerrshme, për këta kriminelë që mund të gjenden kudo, për çdo rrezik të mundshëm dhune që mund të kthehet në një fatkeqësi shoqërore.

Sot, familja e Mateos së vogël ka marrë një plagë të pashërueshme dhe asnjë fjalë s’mund ta lehtësojë dhimbjen e tyre. Por, të gjithë ne, mësues, prindër, institucione dhe gjithë shoqëria jemi përgjegjës që kjo kambanë alarmi të mos mbetet vetëm në mesazhe ngushëllimi. U prehsh në parajsë Mateo!”-shkruan Kushi.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *