Superjahti 86 milionë dollarësh që mund të fluturojë përmes ujit – Stop
Bota, Të Gjitha

Superjahti 86 milionë dollarësh që mund të fluturojë përmes ujit

Një sërë konceptesh eklektike dhe inovative të superjahteve janë shfaqur kohët e fundit dhe kjo shpikje e fundit nga Lazzarini Design Studio nuk bën përjashtim.

Mundësuar nga një sistem hidrofoil, anija 74 metra e gjatë, e njohur si Plectrum, mund të ngrihet mbi sipërfaqen e ujit dhe në dukje të “fluturojë” me shpejtësi të madhe, shkruan CNN.

Sipas ekipit të studios italiane, dizajni u frymëzua kryesisht nga llambat e përdorura në Kupën e Amerikës, një nga garat më të vjetra ndërkombëtare të jahteve me vela.

Por në vend që të shtyhet nga era si një jaht me vela, kjo anije e madhe me shkëlqim ngjyrë portokalli do të funksionojë me tre motorë me hidrogjen me aftësinë për të arritur 5000 kuaj fuqi secili.

Megjithatë, ndërtimi i një hidrofoili të kësaj madhësie do të ishte padyshim një arritje jashtëzakonisht e rëndësishme.

Edhe pse dizajni është thjesht një koncept, projektuesit thonë se ai mund të ndërtohet brenda dy viteve me një kosto prej rreth 87 milionë dollarë (80 milionë euro) nëse gjendet një blerës.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *