Studimi: Ju keni një ‘kopje’ dhe ndoshta ndani të njëjtën ADN me të – Stop
Bota, Të Gjitha

Studimi: Ju keni një ‘kopje’ dhe ndoshta ndani të njëjtën ADN me të

Njerëzit i ngatërrojnë shpesh me njëri tjetrin Charlie Chasen dhe Michael Malone nga Atlanta.

Ata nuk kanë asnjë lidhje me njëri tjetrin. Paraardhësit e tyre as nuk vijnë nga e njëjta pjesë e botës. Familja e Malone vinte nga Bahamas dhe Republika Domenikane, shkruan CNN.

Familja e Chasen erdhi nga Skocia dhe Lituania. Ata nuk janë as rezultat i ndonjë sekreti të thellë të errët familjar. Megjithatë, duken jashtëzakonisht të ngjashëm. Nuk janë vetëm flokët e tyre kafe, mjekra dhe syzet. Është gjithashtu struktura e hundës së ty, mollëzat dhe forma e buzëve të tyre.

Të dy duken kaq të ngjashëm, madje edhe softueri i njohjes së fytyrës e kishte të vështirë t’i dallonte nga binjakët identikë. Por tani shkencëtarët mendojnë se mund të shpjegojnë se çfarë është ajo që i bën ata të duken kaq të ngjashëm.

Sipas një studimi të ri, njerëzit që ngjajnë me njëri-tjetrin, por që nuk janë të lidhur drejtpërdrejt, duket se kanë edhe ngjashmëri gjenetike.

Midis atyre që kishin këto ngjashmëri gjenetike, shumë kishin gjithashtu pesha të ngjashme, faktorë të ngjashëm të stilit të jetesës dhe tipare të ngjashme të sjelljes si pirja e duhanit dhe niveli i arsimimit.

Kjo mund të nënkuptojë se variacioni gjenetik lidhet me pamjen fizike dhe gjithashtu mund të ndikojë në disa zakone dhe sjellje.

Shkencëtarët kanë pyetur prej kohësh se çfarë e krijon kopjen e një personi. Një ekip studiuesish në Spanjë u përpoqën ta zbulonin. Rezultatet e tyre u publikuan në revistën ‘Cell Reports’ të martën.

Dr. Manel Esteller, studiues në Institutin e Kërkimeve të Leukemisë Josep Carreras në Barcelonë, Spanjë, tha se ai ka punuar në kërkime që përfshinin binjakë në të kaluarën, por për këtë projekt, ai ishte i interesuar për njerëz që duken njësoj, por nuk kanë lidhje të vërtetë familjare, duke u kthyer gati 100 vjet më parë.

Studiuesit u kërkuan personave të ngjashëm të bënin një test të ADN-së. Dyshet plotësuan pyetësorë për jetën e tyre. Shkencëtarët gjithashtu vendosën imazhet e tyre përmes tre programeve të ndryshme të njohjes së fytyrës. Nga njerëzit që rekrutuan, 16 çifte kishin rezultate të ngjashme me binjakët identikë të identifikuar duke përdorur të njëjtin softuer. 16 çiftet e tjera mund të dukeshin njësoj fizikisht, por algoritmi nuk mendonte kështu në një nga programet e njohjes së fytyrës.

Studiuesit më pas hodhën një vështrim më të afërt në ADN-në e pjesëmarrësve. Çiftet që programi i njohjes së fytyrës tha se ishin të ngjashëm kishin shumë më shumë gjene të përbashkëta se 16 çiftet e tjera.

“Ne kuptuam se ata ndajnë variante gjenetike që lidhen në një mënyrë, që kanë të bëjnë me formën e hundës, syrit, gojës, buzëve, madje edhe strukturën e kockave. Dhe ky ishte përfundimi kryesor që gjenetika i bashkon ato”, tha studiuesi.

Këto janë kode të ngjashme, tha ai, por është thjesht rastësisht.

“Në botë tani ka kaq shumë njerëz sa përfundimisht ‘sistemi’ po prodhon njerëz me sekuenca të ngjashme të ADN-së”, tha Esteller. Kjo ka të ngjarë të ketë gjithmonë e vërtetë, por tani me internetin, është shumë më e lehtë t’i gjesh ato.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *