Studim i ri: Mund të ketë jashtëtokësorë që jetojnë në nëntokën e planetit Mars – Stop
Bota, Të Gjitha

Studim i ri: Mund të ketë jashtëtokësorë që jetojnë në nëntokën e planetit Mars

Mund të ketë jashtëtokësorë që jetojnë në nëntokën e planetit Mars, ka gjetur një studim i ri.

Ekspertët thonë se elementët radioaktivë që mbajnë bakteret gjallë në çarjet e mbushura me ujë në Tokë-në një proces të njohur si radiolizë-mund të bëjnë të njëjtën gjë në planetin shumë të largët në hapësirë.

Gjetjet e publikuara në Astrobiology, pohojnë se nën sipërfaqen e Marsit, jeta mikrobike mund të ketë qenë në lulëzim për miliarda vjet.
Shkencëtarët gjithashtu studiuan pasurinë e mundshme të jetës nëntokësore në planetët duke studiuar pjesët e shkëmbinjve.

Ata zbuluan se një milion mikrobe mund të ekzistonin në vetëm një kilogram shkëmb, të ngjashme me mostrat këtu në tokë, raporton Space.

Sipërfaqja tokësore e planetit të pashkelur ka të ngjarë të jetë e pabanueshme pasi është e egër me stuhi pluhuri, erëra diellore dhe rreze kozmike.
Por Jesse Tarnas, një shkencëtar i lartë në NASA dhe autori kryesor i studimit, tha se mund të ketë jetë nëntokë: “Mjedisi me shansin më të mirë të banimit në Mars është nëntoka.”

Eksperti, i cili ka studiuar mundësinë e banimit në Mars, vuri në dukje se nëse Planeti i Kuq përmbante ujë, ekziston një shans i ekzistencës së jetës në Mars.
Pasi ekipi i shkencëtarëve studioi përbërjen minerale dhe elementët radioaktivë të shkëmbinjve në Mars, ata e vendosën atë në një super kompjuter që simulonte procesin e radiolizës.

U zbulua se sa mirë procesi do të kishte bërë gaz hidrogjeni dhe sulfate të rëndësishme dhe zbuloi se nëse do të ishte i pranishëm lëngu, njerëzit më në fund mund të shikonin provat e jetës në hapësirë.

Gjetjet vijnë pas përpjekjeve të shtuara të NASA -s për të hetuar planetin më të afërt me Tokën.

Javën e kaluar, organizata njoftoi se donin të paguanin katër anëtarë të guximshëm për të jetuar në një simulim të Marsit për një vit të tërë.

Vullnetarët e paguar do të punojnë një mision të simuluar eksplorimi marsian i kompletuar me shëtitje në hapësirë, komunikime të kufizuara në shtëpi, ushqim të kufizuar dhe burime dhe dështime të pajisjeve. /tvklan.al

 

 

 

 

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *