Stop-Sarandë, abuzimi me tokën, Bashkia e Avokatura e Shtetit s’njohin prokurorinë.(05.06.2019) – Stop
KLIPET

Stop-Sarandë, abuzimi me tokën, Bashkia e Avokatura e Shtetit s’njohin prokurorinë.(05.06.2019)


Rasti i rradhës na con në Sarandë. “Stop” tregon, sesi përfitoi familja Gruma një sipërfaqjë toke prej 85 mijë m2 në vitin 1994 me dokumenta të dyshimtë.Në vitin 2014 prokuroria e Sarandës hetoi dhe gjeti falsifikimin e dokumentave, që bënë pronar familjen Gruma, në një kohë, që kësaj familjeje i takonte vetëm 12 mijëe m2.Prokurori e pushoi cështjen, pasi vpera penale ishte parashkruar por urdhëroi institucionet, që të ndreqnin pasojën. As bashkia e Sarandës dhe as Avokatura e Shtetit nuk kanë reaguar ndaj vendimit të prokurorisë për të rregulluar këtë pasojë, por kanë mbyllur sytë, duke dhënë sërish leje në këtë tokë të marrë padrejtësisht.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *