Stop-Lista e ilaçeve me perberes kancerogjene, në Shqipëri shiten lirishëm. – Stop
Të Gjitha

Stop-Lista e ilaçeve me perberes kancerogjene, në Shqipëri shiten lirishëm.

Në 13 shtator agjencia evropiane e barnave  EMA (European Medicines Agency) njoftoi se ka nisur të rishohë medikamentin Ranitidinë. Kjo erdhi pas disa testeve, që tregonin, se disa nga këto produkte përmbanin një papastërti qe mendohet, se shkakton kancer.  Në të njëjtën datë, “FDA”( Food and Drug Administration)  që administron ushqimin dhe barnat në SHBA, njoftoi, se u mësua, se disa produkte me përbërje ranitidine, të njohur edhe me emrin “Zantac”, ka rezultuar me përbërës  kancerogjen.

Por edhe pse Agjencia Kombëtare e Barnave ka njoftuar prej ditësh “Urdhrin e Farmacistit të Shqipërisë” si dhe “Urdhrin e Mjekut” që ky lloj medikamenti duhet të hiqet nga tregu farmaceutik dhe të zëvendësohet me barna të tjera alternative me të njejtin efekt, sonte emisioni “Stop” do të faktojë me zë dhe figurë sesi tregtimi i këtij medikamenti  në Shqipëri nuk është ndaluar akoma, dhe veç kësaj ky medikament vazhdon dhe u jepet në çdo farmaci  pacientëve  të painformuar.

FDA-ja po vlerëson nivelin e rrezikut dhe do ta publikojë atë, kur të jetë gati.

Agjencia farmaceutike italiane gjithashtu ka njoftuar bllokimin e ilaçeve : Buskopan, Ranidil, Zantac,pas tërheqjes nga 195 farmaci në vend.

Lista e gjatë e agjencisë italiane përmban 516 emra të ndryshëm barnash.

Nga Raniben, Ulcex,Ranitidina 300 mg, Ranibloc e Buscopan antiacid, Zentiva, Zantac, Hexal, Ranidil e te tjera.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *