Stop – I ngaterrojne emrin e rruges, burokracia le pa shtepi banoret! (27 nentor 2019) – Stop
Të Gjitha

Stop – I ngaterrojne emrin e rruges, burokracia le pa shtepi banoret! (27 nentor 2019)

Diana Qokaj dhe Nuredin Koka tregojnë, se banesa u është dëmtuar nga tërmeti i 21 shtatorit. Ata kanë firmosur një kontratë për një ndërtesa pas komisaritatit numër 6 në Kombinat. Por ka dicka që i pengon dhe kjo është emri i rrugës, ku ndodhet prona. Në kontratë është shkruar rruga “Konferenca e Pezës”, ndërsa në vërtetimin e njësisë, ata figurojnë banorë të rrugës “Haki Stërmilli”. Diana dhe Nuredini kërkojnë saktësimin e adresës dhe ndihmë për shtëpinë, pasi në këto kushte rrezikojnë shumë.Në degën rajonale të Entit Kombëtar të Banesave në Tiranë na thonë, që në kontratë është emri i rrugës, por kjo nuk përbën problem, pasi zona kadastrale, volumi e gjithcka tjetër, janë në rregull. Në zyrat e kadastrës u treguan të disponueshëm të bëjnë korrigjimin menjëherë, pasi Enti të bëjë kërkesën.Në njësinë numër 6, administratori Adriatik Merko shpjegon, se zyra e emergjencave në bashki, do të bëjë të mundur rikonstruksionin e banesës.Por fillimisht do t’i cojnë cadër e krevatë. Sot më shumë se dy muaj nga tërmeti i parë, asgjë nuk është bërë për shkak të burokracive shtetërore dhe banesa është dëmtuar më shumë, duke bërë, që familjarët të flenë në cadër.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *