Stop -EMISIONI 75 (SEZONI 4) 13 dhjetor 2018 Diplomen te “Vitrina”, masterin te shteterori, por nuk i njihen studimet! – Stop
STOP

Stop -EMISIONI 75 (SEZONI 4) 13 dhjetor 2018 Diplomen te “Vitrina”, masterin te shteterori, por nuk i njihen studimet!

Diplomen te “Vitrina”, masterin te shteterori, por nuk i njihen studimet!

Ministrja Nikolla u shpreh sot në parlament, se një ndër arritjet në fushën e arsimit, është mbyllja e 22 kiskave, sic u shpreh ajo.Por problemi duket më i thellë se kaq.Etleva Cezma tregon në “Stop”, se ka përfunduar studimet 3 vjecare për cikël të ulët në Universitetin “Vitrina” në vitet 2010-2013 dhe më pas ka vijuar masterin shkencor në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës.Por Etlevës nuk i njohin diplomën nga DAR Kamëz e sot rezulton me gjimnaz e master.Shefi i burimeve njerëzore Sulejman Kita, thotë, se njohja e diplomës është kompetencë e ministrisë.Ndërsa në ministri thonë, që diploma nuk njihet dhe për vijimin e studimeve në Universitetin Publik, përgjegjësi mban vetë Universiteti.Në këtë mënyrë, të gjitha insitucionet bëjnë ping-pong dhe problemit të Etlevës, nuk i jep askush as zgjidhje dhe as përgjigje.

Proteste dhe parlament, 8 deputete opozitare “shpetojne” mandatin!

Pasditen e djeshme u publikua lajmi, se shqiptarët janë renditur të katërtët në botë, për lënien e vendit. Por ditën e djeshme kryeministri Rama nuk i mblodhi “fakirët”, që u zgjidh hallet, në takimin e së mërkurës të “bashkëqeverisjes me qytetarët”.Qeveria duket se nuk ka para për përgjysmimin e tarifave të studentëve, pasi vec të tjerave i duhet të paguajë edhe shkollimin e Endri Fugës në Londër. Protesta e studentëve vijoi edhe sot, por këtë herë u zhvendos para parlamentit. Një nga rezultatet e prekshme, që ajo prodhoi, ishte “shpëtimi” i mandatit të 8 deputetëve të opozitës, të cilët zunë vend sot në sallën e parlamentit. Ndërsa kryeministri Rama u shpreh nga foltorja e Kuvendit, se protesta e deputetëve i dha një shuplakë qeverisë, një grusht opozitës dhe një shpresë shoqërisë.

Ballsh, mesuesja rrezikon pushimin, nuk gjendet diploma e universitetit!

Arsimtarja Nezike Merkaj Goxhaj,nga Ballshi tregon në “Stop” , se ka përfunduar studimet për cikël të ulët në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan në vitin 1986. Ajo ka punuar si mësuesë për 33 vjet. Por së fundi i vjen njoftim nga drejtoresha e shkollës “Ismail Klosi”, Lindita Ymeri, se për 3 ditë duhet të sorëzojë diplomën ose pushohet nga puna.Në Universitet i thonë, që është në rregull, por dokumentat origjinale janë asgjësuar për rifreskim.Gazetarja e “Stop” merr kontakt me drejtoreshën e shkollës dhe ZA Mallakastër dhe merr premtimin, se mësuesja Nezike Merkaj Goxhaj, do të mbahet në punë derisa të zgjidhë në rrugë ligjore, problemin me Universitetin “Aleksandër Xhuvani”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *