Stop-EMISIONI 155 ( SEZONI 5) 3 Prill 2020-Problemet e mesimit online: Mungesa e internetit dhe pamundesia e testeve! – Stop
STOP

Stop-EMISIONI 155 ( SEZONI 5) 3 Prill 2020-Problemet e mesimit online: Mungesa e internetit dhe pamundesia e testeve!

Prej disa javësh mësimi në të gjithë vendin po zhvillohet online. Por ekspertët e fushës ngrenë disa cështje, për të cilat duket, se nuk është menduar sa duhet, sic është aksesi në internet.Sipas Oriola Pampurit, janë rreth 30 mijë familje me ndihmë ekonomike, që i shtohet edhe shpenzimi i internetit.Eksperti i arsimit Ndricim Mehmeti kujton, se në janar 2018, Ministria e Arsimit, doli në konkluzionin, se 45 minuta për librat dhe kurikulën e re, nuk arrihej dhe e bëri 3 lëndë në 6 orë.Një gjë e tillë e komplikon sërish procesin e mësimit online.Një tjetër problem, sipas Mehmetit është edhe procedura e testimeve dhe vlerësimeve online.Vec kësaj nuk është mendua për nxënësit me aftësi të kufizuara dhe nevoja ndryshe, që janë mbi 30 mijë nxënës.Një tjetër hallkë e dobët e zinxhirit është dhe në shkollat profesionale, që kanë teori dhe praktikë, por nuk mund ta realizojnë dot.

Në redaksinë e Stop kanë mbërritur videot e shumë fëmijëve, të cilët përformojnë në vegla muzikore, këngë e arte të tjera. Ata i janë përgjigjur në këtë mënyrë thirrjes dhe sloganit tonë “rri në shtëpi, rri me Stop”, duke u mbushur kohën të vegjëlve.Më pas transmetohen video e foto të sjella nga qytetarët në këto ditë të vështira izolimi.Një burrë këndon në pemë aqua azurra, por i vjen jë kovë me ujë të ftohtë në kokë. Një burrë ka shpikur një cadër, që e mbron jo vetëm nga shiu, por edhe nga koronavirusi.Një grua ka vendosur që gjatë ditëve të karantinës të ngrohë vezët e pulës në krevat.Një burrë kërcen me muzikë latine me veten e tij para pasqyrës.Një vajzë po grindet me macen, si mënyrë për të kaluar kohën në shtëpi.

Emisioni Stop dhe Fondacioni Firdeus kanë vijuar të ndihmojnë familjet e pamundura, kryesisht të moshuarit, që jetojnë vetëm dhe janë prekur edhe nga tërmeti i 26 nëntorit, e për pasojë banojnë në cadër.Stafi i Stop i ka cuar ndihma ushqimore zonjës Adelina Buda në Allias, që jeton e vetme.Më pas jemi ndalur në Metallë Maminas në familjen e zotit Dritan Deda, që jeton në cadër pas tërmetit.Po kështu i kemi ardhur në ndihmë zotit Ruzhdi Deda, që gjithashtu jeton në cadër me një fëmijë të sëmurë me epilepsi.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *