“S’mund të mohoni që kjo situatë erdhi nga lufta”, Rama: Ndaluam furtunën e rritjes së energjisë për familjarët dhe biznesin e vogël – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

“S’mund të mohoni që kjo situatë erdhi nga lufta”, Rama: Ndaluam furtunën e rritjes së energjisë për familjarët dhe biznesin e vogël

Kryeministri Edi Rama ne një takim me përfaqësues të biznesit të vogël përsëriti edhe një herë nga Durrësi se problemi më i madh për qytetarët do të ishte rritja e çmimit të energjisë elektrike, ku tha se shteti po mbulon për familjarët dhe biznesin e vogël rritjen e çmendur të energjisë.

Gjatë fjalës së tij ai përmendi protestat që po zhvillohen ditët e fundit për rritjen e çmimeve, duke thënë se edhe ata që i instrumentalizojnë këto e dinë shumë mirë që kirza është pasojë e luftës, ndaj dhe turpi i tyre është më i madh.

Është e rëndësishme që kur përballemi me një presion dhe një barrë ekstra të jashtëzakonshme për shkak të dicckaje që na ndodh jashtë vullnetit tonë ta dimë ccfarë po ndodh. Ccfarë është kjo frocë presioni ndaj mënyrës së përditshme të jetesës dhe si do ia dalim. Fakti është se këtë situatë e solli një luftë që as e nisëm ne dhe as e ndalojmë. Nëse rritja e ccmimeve është diccka që vjen si rezultat i papërgjegjshmërisë, i pangopësisë ky është një fakt tjetër. Dhe që këtë e ka sjellë lufta duhet të jesh krejtësisht i papërgjegjshëm që ta mohosh. Ata që bënë përpjekjen e turpshme për të instrumentalizuar alarmin e asaj ccfarë po ndodh. Në këtë luftë ne jemi në krahun e atyre që janë të kërcenuar. Sapo ne dalim në fillim të javës së shkuar dhe themi se brenda javës do japim skenarët e zgjidhjeve çohen menjëherë lajmërojnë protesta dhe thonë po na iku edhe kësaj radhe nuk e kapim më. Ata pra që bien viktimë e këtyre njerëzve, aq sa i mirëkuptoj, aq u them se duhet të jeni të hapur për të dëgjuar faktet. Nuk duhet tu flas inati dhe emocioni. Deri dje e kishim naftën më të lartë për arsye që i kemi shpjeguar, sot ka ndryshuar gjëja, jo se e vendosi qeveria. Po të shikoni grafikun e rritjes së çmimit është komplet i përputhur. Ajo që ndodh me vendet më të mëdha çmimi ka shkuar edhe më shumë nga se e kishim ne në fillim. Sot problemi që kanë kompanitë është a do të kemi mundësi të sigurojmë prodhimin. Ndërkohë që nafta është një element goditës për të gjithë, problem është edhe energjia dhe ky është një problem për të gjithë. Ndaluam qe furtuna e rritjes së energjisë të prek familjarët dhe biznesin e vogël, por kjo nuk do të thotë se furtuna nuk ekziston. Nëse do të ulnim edhe taksat e naftës do të shkonim në falimentim menjëherë, me çfarë do i financonim këto nevoja?”, tha Rama.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *