Sllovenia vendi i parë në Evropën Lindore që legalizon martesat e homoseksualëve – Stop
Bota, Të Gjitha

Sllovenia vendi i parë në Evropën Lindore që legalizon martesat e homoseksualëve

Parlamenti i Sllovenisë miratoi të martën një amendament që lejon çiftet e të njëjtit seks të martohen dhe të birësojnë fëmijë pasi vendimi i Gjykatës Kushtetuese e bëri atë vendin e parë në Evropën Lindore që e bën këtë.

Ndryshimi në ligjin e familjes u miratua nga 48 deputetë, 29 ishin kundër dhe një abstenoi.

Sllovenia është vendi i parë ish-komunist që mbështet këtë reformë në Evropë. Më parë, në vitin 2016, qeveria estoneze ra dakord të njohë sindikatat e të njëjtit seks të krijuar në vende të tjera.

Kroacia, Republika Çeke, Hungaria dhe Mali i Zi kanë ligje që vendosin partneritete civile të të njëjtit seks, dhe në Hungari edhe të flasësh për homoseksualitetin para fëmijëve dënohet me gjobë nga viti 2021.

Në korrik, gjykata më e lartë sllovene vendosi se ligji që përcakton martesën vetëm midis një burri dhe një gruaje diskriminon çiftet homoseksuale dhe lesbike.

Gjykata pezulloi nenet e diskutueshme me efekt të menjëhershëm dhe urdhëroi parlamentin të ndryshojë tekstin brenda gjashtë muajve.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *