SHBA i jep çmim Shqipërisë për barazinë gjinore dhe sigurimin e strehës për afganët – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

SHBA i jep çmim Shqipërisë për barazinë gjinore dhe sigurimin e strehës për afganët

Shqipëria ka marrë Çmimin Mbështetës të Barazisë Gjinore për udhëheqjen dhe në dhënien e një strehe të sigurt për refugjatët afganë.

Lajmi është bërë i ditur të martën nga faqja zyrtare e Ambasadës së SHBA-ve në Shqipëri.

“Katrina Fotovat, Zyrtare e Lartë në Zyrën e Sekretarit të Shtetit për Çështjet Globale të Grave vizitoi dje Shqipërinë dhe i dorëzoi qeverisë shqiptare Çmimin Mbështetës të Barazisë Gjinore për udhëheqjen dhe rolin e saj historik në dhënien e një strehe të sigurt për afganët në nevojë”, shkruhet në njoftimin e Ambasadës.

Fotovat, u prit nga zëvendësministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Megi Fino, e cila mori dhe çmimin në emër të qeverisë shqiptare.

Zyrtarja e Lartë shprehu mirënjohjen e saj për mikpritjen e popullit shqiptar. Si dhe falënderoi qeverinë dhe popullin për bashkëpunimin dhe miqësinë e ngushtë me SHBA-të.

Deri më në Shqipëri kanë mbërritur rreth 700 refugjatë afganë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *