Rama për “The Guardian”: Jam i shkatërruar kur shoh njerëz të lënë pas! Dua t’ju jap mundësinë të marrin frymë sërish – Stop
Lajme, Të Gjitha

Rama për “The Guardian”: Jam i shkatërruar kur shoh njerëz të lënë pas! Dua t’ju jap mundësinë të marrin frymë sërish

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur sot për “The Guardian”, lidhur me pranimin e kërkesës së SHBA për të strehuar qindra afganë, të cilët rrezikohen nga talebanët.

Kryeministri Rama është shprehur për medien britanike se Shqipëria do të presë emigrantët nga Afganistani, pasi e di se si është të jetosh nën një diktaturë.

“Unë jam i shkatërruar kur shoh njerëz të lënë pas dhe dua t’u jap atyre të paktën mundësinë për të marrë frymë përsëri. Ne e dimë se si është të jetosh nën një diktaturë dhe si është të jesh i huaj që kërkon strehim diku. Bëhet fjalë për ata që jemi; është nder dhe detyrë ta bësh këtë”, është shprehur Rama.

Më tej, kryeministri Rama ka sulmuar vendet e mëdha, teksa është shprehur se “nuk e kuptoj, se si vendet më të pasura mund t’i kthejnë shpinën këtij problemi”, duke shtuar se “kjo përplaset me vlerat që ne të gjithë predikojmë”.

Në reagimin e tij për medien ndërkombëtare, kreu i ekzekutimit ka thënë se Shqipëria nuk mund të zgjidh problemin por do të bëjë pjesën e saj.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *