Përmbytjet/Evakuohen 30 familje në Vlorë, Peleshi: Më e keqja kaloi – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Përmbytjet/Evakuohen 30 familje në Vlorë, Peleshi: Më e keqja kaloi

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka bërë një paraqitje të situatës me përmbytjet në vend, ku bëri me dije se situata më problematike ka qenë në urën e Mifolit me Vjosën.

Ai tha nga Vlora se niveli i ujit ka rënë me 50 centimetër dhe se më e keqja ka kaluar dhe u shpreh se deri nesër pritet një ulje deri në 1 metër të ujit.

Ura e Mifolit ka patur situatën më kritike, Vjosa ka shkaktuar përmbytje qindra hektarë në zonën e Fierit dhe Vlorës, por le të themi është shmangur më e keqja krahasuar me skenarët e viteve të kaluar, ku prurjet nuk kanë qenë në këto nivele. Flasim për qindra dhe jo mijëra hektarë të përmbytura sikurse ka qenë fundit i vitit 2017”, u shpreh Peleshi.

30 familje janë evakuar. Në raste emergjencash kemi të parën jetën e njeriut pastaj gjënë e gjallë. Kemi bërë maksimumin dhe nuk kemi bilance dramatike”, tha Ministri. Ndërkohë ai bëri të ditur se aktualisht nuk ka asnjë rrugë nacionale të bllokuar.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *