Kryetarja e Komisionit të Medias largohet nga mbledhja dhe iu bashkohet gazetarëve. – Stop
Të Gjitha

Kryetarja e Komisionit të Medias largohet nga mbledhja dhe iu bashkohet gazetarëve.

Kryetarja e Komisionit të Medias, Fatjona Dhimitri, ka kundërshtuar paketën anti-shpifje të qeverisë, ashtu si edhe shumë gazetarë e analistë.

Në fillim të mbledhjes së djeshme të Komisionit, Dhimitri ka lexuar një deklaratë, ku ka thënë se paketa ligjore i jep kompetenca të zgjeruara Autoritet të Mediave Audivizive (AMA), që sipas saj, mund të mbyllë mediat online ose të vendosë gjoba të papërballueshme.

Pasi lexoi deklaratën, ajo u largua nga mbledhja, ndërsa iu bëri thirrje të gjithë deputetëve të bojkotojnë procesin për miratimin e këtyre dy projektligjeve, në mënyrë që të tërhiqet qeveria.

“U kërkoj deputetëve që të marrin parasysh pasojat e rënda që do të ketë miratimi i këtyre dy projektligjeve për lirinë e mediave dhe demokracinë shqiptare dhe ta bojkotojnë procesin duke e detyruar qeverinë të tërhiqet nga dy projektligjet. Prej këtij momenti i bashkohem protestës së gazetarëve dhe qytetarëve dhe kauzës së tyre të drejtë për mbrojtjen e lirisë së fjalës dhe mediave”, ka deklaruar Dhimitri.

Deklaratë për mediat e Fatjona Dhimitrit, Kryetare e Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik

Në cilësinë e kryetares së Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, duke parë se mazhoranca në komisionin të cilin drejtoj dhe në Kuvendin e Shqipërisë nuk po jep asnjë shenjë tërheqje për dy projektligjet e hartuara nga qeveria të njohura si “paketa antishpifje”, por përkundrazi me arrogancën që e karakterizon rrezikon t’i shndërrojë ato në ligje me forcën e kartonave në parlament, ju drejtohem me anë të kësaj deklarate përmes së cilës shpreh qëndrimin tim lidhur me rrezikun që këto dy projektligje paraqesin për lirinë e fjalës dhe mediave.

Prej momentit që dy projektligjet kanë ardhur në komision, e shqetësuar për pasojat e rënda që do të kenë mbi lirinë e mediave dhe të ushtrimit të profesionit të gazetarit në Shqipëri jam përpjekur që përmes seancave dëgjimore në komision të thërras përfaqësuesit e organizatave mediatike, të medias dhe të botës universitare si dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare për të marrë një mendim sa më të gjerë dhe të kualifikuar për projektligjet në diskutim.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *