Kruje/ Bashkia dha leje ndertimi per pallatin e demtuar, prokuroria e bllokon-Stop-22 Prill 2021 – Stop
Të Gjitha

Kruje/ Bashkia dha leje ndertimi per pallatin e demtuar, prokuroria e bllokon-Stop-22 Prill 2021

Në janar të 2020-ës, emisioni Stop, trajtoi rastin e qytetarit Muharrem Hoçja nga Kruja. Problemi i tij lidhej me dëmtimet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019. Zoti Hoçja u ankua, se Bashkia e Krujës e kishte shpallur pallatin të pabanueshëm, madje këtë e tregonte asokohe një tabelë e papërshtatshme. Gazetarja e “Stop” iu drejtua bashkisë lidhur me këtë dhe nga bashkia u tha se ky ishte një proces paraprak vlerësimi.Sipas bashkisë, dëmi ishte i përqendruar në kolona dhe trarë e soleta të dëmtuara. Më pas u ngrit grupi i punës dhe u bë një vlerësim i dytë ku u tha, se për momentin pallati ishte i pabanueshëm.Vetë drejtori i ndjerë i Institutit të Ndërtimit, shkoi në vendngjarje dhe u shpreh, se pas verifikimit serioz, ky objekt nuk pati dhe nuk ka probleme në strukturë. Pas këtyre zhvillimeve, z.Hoçja, investitor dhe banor në këtë pallat, mori një leje nga Bashkia Krujë, më 27 janar 2020, për të nisur riparimin e dëmeve.Por Prokuroria e Krujës, tre ditë më pas nisi një procedim penal “Ndërtim i paligjshëm” dhe “Shpërdorim detyre”.Në këtë pikë, punimet u pezulluan.Prej më shumë se një viti z.Hoçja nuk ka asnjë informacion mbi këtë hetim, që ka kaluar cdo afat.Nga ana tjetër, ai ka edhe një problem tjetër për rrugicën te shtëpia e vjetër, të cilën ia bllokoi bashkia. Bashkia i hapi rrugë një tjetri dhe i mbylli rrugën zotit Hocja. Por, falë emisionit “Stop”, rruga u hap më në fund.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *