KQZ regjistron koalicionin “Shtëpia e Lirisë”, por jo Sali Berishën – Stop
Lajme, Të Gjitha

KQZ regjistron koalicionin “Shtëpia e Lirisë”, por jo Sali Berishën

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka regjistruar në koalicion për zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 Marsit koalicionin LSI – Partia Demokristiane, duke mos pranuar grupin e Rithemelimit të Partisë Demokratike. Celibashi tha se kërkesa për të përfshirë në simbole, sigla apo edhe në thelbin e vet element që lidhen me PD nuk mund të pranohet. Kështu KQZ regjistroi si subjekt zgjedhor koalicionin LSI-PSD me emrin “Shtëpia e Lirisë” dhe parti udhëheqëse LSI.

“Secili prej jush dha mjaftueshëm argumente. Vlerësimi i KQZ është si vijon. Ne konsiderojmë që duke arsyetuar edhe pretendimet e përfaqësuesit të PD për legjitimitetin e kërkesës në raport me afatin. Këtë kërkesë po e shqyrtojmë sot. LSI figuron të jetë e regjistruar si subjekt zgjedhor. Nuk mund të them që pretendimi i PD ishte alogjik por si pretendim nuk ka bazë ligjore. Jemi duke shqyrtuar një kërkesë të rikonfirmuar nga LSI të interes të tyre për një koalicion zgjedhor në këto zgjedhje. Ndaj vlerësoj që kërkesa e subjektit zgjedhor LSI e shqyrtuar sot për të regjistruar një koalicion me subjektin zgjedhor që ajo ka zgjedhur në vlerësimin tim ka legjitimitet të plotë. Lidhur me pjesën material mendoj që ai pretendim qëndron sa i përket disa aspekteve identififikuese dhe zgjedhore. Nuk qëndron kërkesa nga ana e PD për ta kthyer për plotësim. Do ishim në këtë situatë nëse do kishim mungesë të dokumentacionit përkatës. I kemi të gjitha elementët për të regjistruar një parti politike. Kemi edhe diçka më shumë që vlerësojmë sit ë panevojshme. Kërkesa në përbërje të saj për disa aspekte të saj reflekton konfliktualitet me interesat e ligjshme të një partie tjetër politike. Kërkesa për të përfshirë në simbole, sigla apo edhe në thelbin e vet element që lidhen me PD nuk mund të pranohen. Jo vetëm për faktin që i mungon interesi PD për këtë koalicion. Ajo që vlen më shumë është diskutimi për simbolet që mund të krijojmë konfuzion te zgjedhësit. Unë vendos që të regjistroj si subjekt zgjedhor koalicionin LSI-PSD. Emri është “Shtëpia e Lirisë”. Partia udhëheqëse është LSI. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe kundër këtij vendimi mund të bëhet ankimim brenda 24 orëve”, tha Celibashi

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *