“Jo sanksione ndaj Rusisë”, Vuçiç: Ndërpresim të gjitha aktivitetet e ushtrisë serbe me partnerët e huaj – Stop
Bota, Lajme, Të Gjitha

“Jo sanksione ndaj Rusisë”, Vuçiç: Ndërpresim të gjitha aktivitetet e ushtrisë serbe me partnerët e huaj

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka konfirmuar se Serbia nuk do të vendosë asnjë sanksion ndaj Rusisë, pas sulmeve të fundit në Ukrainë.

Në një deklaratë për media pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë së Serbisë, Vuçiç u shpreh se ranë dakord se nuk është në interesin e Serbisë që të vendosë sanksione ndaj ndonjë vendi tjetër.

Gjithashtu në Këshillin e Sigurisë u mor vendimi që të ndërpriten menjëherë të gjitha aktivitetet e planifikuara të ushtrisë serbe me partnerët e huaj. Vuçiç u shpreh se Serbia ofron mbështetje të plotë për ruajtjen e integritetit territorial të Ukrainës dhe shpreh keqardhjen për gjithçka që po ndodh në Evropën Lindore.

“Ditët e vështira janë pas nesh. Për ne në Serbi ditët janë veçanërisht të vështira dhe ditët në vazhdim nuk janë as më të lehta. Dua t’i informoj qytetarët e Serbisë se ishim nën presion, por vendimin e morëm me maturi dhe gjakftohtësi. Do t’ju lexoj të gjithë përfundimin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Ne zgjodhëm çdo fjalë. Kishte aq shumë gënjeshtra dhe dezinformata në mediat në Serbi dhe rajon në lidhje me pikëpamjet tona, saqë unë pyesja veten pse dikush dëshiron të shikojë kaq shumë në oborrin tonë dhe të na lëndojë”, tha Vuçiç.

Disa nga vendimet e Këshillit të Sigurisë së Serbisë:

– Republika e Serbisë shpreh keqardhjen e sinqertë për gjithçka që po ndodh në Evropën Lindore. Rusia dhe Ukraina kanë qenë gjithmonë vende mike për Republikën e Serbisë. Populli serb i konsideron rusët dhe ukrainasit si një popull vëllazëror. Ne e perceptojmë humbjen e çdo personi në Ukrainë si një tragjedi të vërtetë.

– Republika e Serbisë është e përkushtuar ndaj parimit të respektimit të parimeve të integritetit territorial dhe pavarësisë politike të shteteve, si një nga parimet bazë të së drejtës ndërkombëtare të përfshira në Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe Aktin Përfundimtar të Helsinkit të vitit 1975 që garanton të drejtën e shteteve për paprekshmëri. të kufijve.

– Republika e Serbisë ka ndjekur gjithmonë një politikë të përgjegjshme dhe parimore dhe e ka paguar shtrenjtë përkushtimin e saj ndaj parimeve dhe rregullave të së drejtës ndërkombëtare, përfshirë parimin e integritetit territorial. Për shkak të përpjekjeve për të ruajtur integritetin e saj territorial në fund20. shekulli ishte i ekspozuar jo vetëm ndaj masave kufizuese, por edhe ndaj agresionit të vendeve të NATO-s. Përkundër gjithë kësaj, qëndrimi i Serbisë gjithmonë ka qenë dhe mbetet juridikisht dhe politikisht i përsosur, i përgjegjshëm dhe parimor.

– Në përputhje me politikën aktuale të avokimit për respektimin e vazhdueshëm dhe parimor të parimeve të së drejtës ndërkombëtare dhe paprekshmërisë së kufijve, Republika e Serbisë ofron mbështetje të plotë për ruajtjen e integritetit territorial të Ukrainës.

– Duke u nisur nga fakti se detyra e saj themelore është që të përkushtojë të gjitha përpjekjet e saj për ruajtjen e paqes dhe mirëqenies së qytetarëve të saj, Republika e Serbisë do të udhëhiqet ekskluzivisht nga mbrojtja e forcave të saj jetësore kur shqyrton nevojën për të miratuar masa kufizuese. ose sanksione kundër çdo shteti, përfshirë interesat ekonomike dhe politike ruse. Si një vend që ka përjetuar sanksione perëndimore në të kaluarën e afërt dhe bashkatdhetarët e të cilit në Republika Srpska po vuajnë sanksione sot, Republika e Serbisë beson se nuk është në interesin e saj jetik, politik dhe ekonomik të vendosë sanksione ndaj ndonjë vendi, përfshirë përfaqësuesit e tij. dhe subjekteve ekonomike.

– Duke u nisur nga parimi i neutralitetit ushtarak, duke pasur parasysh frikën e presionit ndaj të cilit është i ekspozuar vendi ynë, është e nevojshme që menjëherë të ndërpriten të gjitha aktivitetet e planifikuara dhe ushtrimore të Ushtrisë dhe MPB-së serbe me partnerët e huaj.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *