I del emri, nuk lejohen te dalin nga burgu! – Stop
KLIPET

I del emri, nuk lejohen te dalin nga burgu!

Sipas aktit normativ nga Ministria e Drejtësisë, qindra të burgosur, që përmbushnin kriteret, do të qëndronin 3 muaj në shtëpi në karantinë. Por edhe pse emrat dolën, disa prej tyre nuk mundën të dalin nga qelitë. Stop sjell 2 raste nga burgu i Fierit me këtë problematikë dhe një nga Tirana, nga burgu 302.Tre raste të tjera raportohen nga burgu i Rrogozhinës dhe familjarët e të burgosurve denoncojnë faktin, se të afërmit e tyre e kanë emrin në listën e daljes, por nuk u jepet leja.Edhe nga burgu i Fushë-Krujës konstatohet e njejta problemtikë. Drejtuesi i burgut të Rogozhinës dhe juristi i burgut të Fierit, nuk japin asnjë shpjegim, duke thënë se të dhënat janë sekret.Por gazetari i Stop komunikoi me Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve dhe komisionin e Apelimit dhe specialistja e kësaj strukture, u njoh me rastet, për të cilat do të merret një vendim.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *