I akuzuar për 3,518 krime naziste, del sot në gjyq 100-vjeçari – Stop
Bota, Të Gjitha

I akuzuar për 3,518 krime naziste, del sot në gjyq 100-vjeçari

Ka filluar këtë të enjte gjyqi, ndaj ish-gardistit 100-vjeçar nazist, në qytetin gjerman të Brandenburg an der Havel.

Ai akuzohet se ndihmoi në vrasjen e 3,518 personave në kohën kur ishte roje në kampin e përqendrimit nazist në Sachsenhausen, sipas zyrës së prokurorit publik Neuruppin.

I akuzuari dyshohet se ka punuar në ish-kampin e përqendrimit në Sachsenhausen si roje burgu nga 1942-1945, gjatë së cilës kohë dhjetëra mijëra të burgosur vdiqën në kamp për shkak të punës së detyruar, urisë, sëmundjeve, eksperimenteve mjekësore dhe keqtrajtimit.

Më shumë se 200,000 njerëz u internuan në kampin e përqendrimit, i cili ndodhet në periferi të Berlinit, midis 1936 dhe 1945.

“I pandehuri akuzohet se ka ndihmuar dhe ka ndihmuar në vrasje mizore” në kampin e përqendrimit, sipas aktakuzës.

Prokurorët nuk e kanë emëruar njëqindvjeçarin në përputhje me ligjet gjermane të privatësisë.

Pavarësisht moshës së tij, burri është konsideruar në gjendje të dalë para gjyqit. Seancat gjyqësore do të zgjasin nga dy deri në dy orë e gjysmë në ditë. Gjykata ka caktuar gjithsej 22 data të gjykimit.

Prokurorët kaluan 18 muaj duke hetuar personin, sipas Thomas Will, kreut të zyrës qendrore të Gjermanisë për hetimin e krimeve naziste në Ludëigsburg.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *