‘Gjeta thesarin e San Mamiliano, 3 arka me 250 kg monedha ari’, Davide Pecorelli: Prifti shqiptar më ndihmoi, ai më tha t’i fusja eshtrat në makinë – Stop
Lajme, Të Gjitha

‘Gjeta thesarin e San Mamiliano, 3 arka me 250 kg monedha ari’, Davide Pecorelli: Prifti shqiptar më ndihmoi, ai më tha t’i fusja eshtrat në makinë

Pecorelli ka treguar se këtë thesar do ta ndante me personin që e udhëzoi, pra me priftin shqiptar që, sipas tij, i ka treguar vendndodhjen e arkave.
ITALI– Davide Pecorelli nuk ndalon me tregimin e historive që ka kaluar në Shqipëri, teksa ishte në ‘kërkim të thesarit’. Kështu shkruajnë mediat italiane për rrëfimet më të fundit që Pecorelli ka dhënë për disa televizione. Për ‘La vita live’, një program i transmetuar në Rai1, italiani rrëfeu se ka gjetur thesarin e San Mamilianos, i cili ishte në tre arka me 250 kilogramë monedha ari të pastra.Pecorelli ka treguar se këtë thesar do ta ndante me personin që e udhëzoi, pra me priftin shqiptar që sipas tij i ka treguar vendndodhjen e arkave.

Ky është “prifti që më tregoi vendet ku u gjet “, tha Pecorelli i cili u intervistua dje nga La vita live. Pecorelli ka treguar se arkat i gjeti në Cala Corfù dhe Kalanë Kala. Ai kishte me vete thasë dhe harta, ndërsa monedhat që mori nga do të mbeteshin në ishull.

“Unë i kam fotografitë dhe i kam dërguar në Prokurorinë në Perugia.” “Kisha vendosur të bëja vetëvrasje”, tha përsëri Pecorelli, “Pastaj shkova të rrëfej te një prift që më bindi që të mos e bëja dhe të simuloja vdekjen time’, shtoi italiani duke vendosur të mos zbulojë identitetin e priftit shqiptar. “Unë kurrë nuk do ta përmend emri i tij, ai është personi që më shpëtoi jetën ”, tha sërish sipërmarrësi.

Pecorelli u ‘ringjall’ më datë 18 shtator, tetë muaj pas zhdukjes së tij në Shqipëri, më 6 janar të asaj viti. Biznesmeni la pas makinën e tij më mori qira të djegur në Pukë, me një sasi eshtrash brenda, të mos kishte dihet ende kujtoj dhe përkrahja.

45-vjeçari u zbulua pasi tërhoqi para me kartën e tij, duke dhënë kështu sinjalin e parë për autoritetet. Dy ditë më vonë, gomonia më të donte të udhëtonte në një ishull të Italisë mori flakë dhe iu bë motorri, kështu që Pecorelli kërkoi ndihmë dhe përfundoi në duart e autoritetit. Ai është marrë në pyetje nga prokuroria dhe vetmja gjë që ka deklaruar për mediat është fokusi i tij janë të punës. Nga ana tjetër, prokuroria e Pukës ka ngritur akuza për të.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *