Eugena Tomini: Pse i ndryshuam masat anti-covid dhe ku u bazuam – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Eugena Tomini: Pse i ndryshuam masat anti-covid dhe ku u bazuam

Prej disa ditësh në Shqipëri kanë hyrë në fuqi masat anti-covid. Kjo ka ardhur si pasojë e shtimit të rasteve të infektimit ndërsa në vend është prezent varianti Delta i koronavirusit.

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Eugena Tomini e ftuar në edicionin e lajmeve në ABC ka folur rreth masave të reja ku ka shpjeguar edhe arsyen e vendosjes së këtyr mesave siç është ora policore e zgjeruar dhe karantina për rastet ku udhëtarët që hyjnë në Shqipëri nuk paraqesin test negativ, pasaportë vaksinimi apo vërtetim që e kanë kaluar covid në 6 muajit e fundit.

Sipas Tominit me shtimin e infektimeve u pa e mundur që të ndryshonin masat pasi sipas saj një orë më shumë mbyllur kufizon shumë më tepër përhapjen e koronavirusit.

Tomini: Vlerësimi i masave ka qenë dinamik. Ndërsa për sezonin veror ka insistuar në respektim të distancimit fizik dhe masave të thjeshta. Ishin elementë të domosdoshëm. Dhe duhet edhe tani. Ndaj është e rëndësishme.

Ndërkohë për virologun shqiptar që punon në SHBA, Arban Domin, karantina nuk duhej të ishte 10 ditore për udhëtarët por më pak pasi tashmë variantet e reja të Covid i shfaqin simptomat shumë më shpejt.

Arban Domi: Masat janë të paktën me dy muaj vonesë. Një nga kushtet për hyrjen në Shqipëri është testet dhe kalimi i Covid për ata që e kanë kaluar. Element tjetër është karantina por në të dhënat e Deltës është se 5 ditë apo 6 ditë karantinë do ishte mjaftueshëm.

Tomini: 6 muaj të kalimit të Covid që nga momenti i shërimit. Apo karantinimi 10 ditë. Është vendosur mbi bazën e ekspertëve. Ndaj mbi bazën e studimeve dhe mesataren e kalimit të sëmundjes edhe në nivelin e karantinimit.

Delta ka inkubacion më të shkurtër dhe parashikuam 10 ditë karantinë dhe për ata që janë shëruar vërtetim për 6 muaj.

Tomini: Ora policore, marrja e një orë dhe shtimi i një ore policore është avantazh në minimizim e kontakteve të ngushte.

Në këtë orë kemi frekuentim më të madhe në këto orë. Dhe do kemi komunikim më të afërt me përdorimin e alkoolit apo muzikës që do afrohemi më shumë me njëri tjetrin. Favorizojnë kontakte të ngushta.

Save

Share

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *