Epidemiologu i vjetër kinez sugjeron që hetimet mbi origjinën e COVID-19 të zhvendosen në SHBA – Stop
Bota, Të Gjitha

Epidemiologu i vjetër kinez sugjeron që hetimet mbi origjinën e COVID-19 të zhvendosen në SHBA

Një epidemiolog i vjetër kinez tha se Shtetet e Bashkuara duhet të jenë përparësi në fazën tjetër të hetimeve për origjinën e COVID-19, pasi një studim tregoi se sëmundja mund të kishte qarkulluar atje që nga dhjetori 2019, raportoi të enjten media shtetërore.

Studimi i botuar këtë javë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA-së (NIH), tregoi se të paktën shtatë persona në pesë shtete të SHBA ishin të infektuar me SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, disa javë para se Shtetet e Bashkuara të raportonin rastet e para zyrtare.

Një studim i përbashkët Kinë-Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), i botuar në mars tha se COVID-19 ka shumë të ngjarë të ketë origjinën në tregtinë e kafshëve të egra të vendit, me virusin që kalon te njerëzit nga lakuriqët e natës përmes një specie ndërmjetëse.

Por Pekini ka promovuar teorinë se COVID-19 hyri në Kinë nga përtej detit përmes ushqimit të ngrirë, ndërsa një numër politikanësh të huaj po bëjnë thirrje gjithashtu për më shumë hetime në lidhje me mundësinë që virusi ka dalë nga një laborator.

Zeng Guang, shefi i epidemiologjisë në Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, i tha tabloidit shtetëror ‘Global Times’ se vëmendja duhet të zhvendoset te Shtetet e Bashkuara, të cilat u treguan të ngadalta në testimin e njerëzit në fazat e hershme të shpërthimit të virusit, dhe janë gjithashtu shtëpia e shumë laboratorëve biologjikë.

“Të gjitha subjektet e lidhura me armët biologjike që ka vendi duhet t’i nënshtrohen shqyrtimit”, tha ai.

Duke komentuar mbi studimin e SHBA të mërkurën, zëdhënësi i ministrisë së Jashtme të Kinës, Zhao Lijian tha se tani ishte “e qartë” se shpërthimi i COVID-19 kishte “origjinë të shumëfishtë” dhe se vendet e tjera duhet të bashkëpunojnë me OBSH.

Origjina e pandemisë është kthyer në një burim tensioni politik midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, teksa hetimet u përqendruan kohët e fundit në Institutin e Virologjisë në Wuhan, ku virusi u identifikua për herë të parë në fund të 2019.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *