Dorëheqja e Lulzim Bashës, reagon Ambasada Amerikane – Stop
Lajme, Të Gjitha

Dorëheqja e Lulzim Bashës, reagon Ambasada Amerikane

Pas dorëheqjes së Lulzim Bashës ka reaguar ambasada Amerikane në Tiranë.

Postimi:

🇦🇱 | Vendimi i marrë nga Lulzim Basha sot për t’u dorëhequr si Kryetar i Partisë Demokratike meriton respekt. Vënia e interesave të partisë dhe të vendit mbi ato personale është shenjë e udhëheqësisë së vërtetë. Shpresojmë që vendimi do të përcaktojë rrugën që Partia Demokratike të ecë përpara drejt së ardhmes; do të forcojë marrëdhënien e veçantë të Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara; do të përforcojë mbështetjen për reformat dhe përpjekjet e tjera për qëllimin e Shqipërisë për t’iu bashkuar Bashkimit Europian; dhe do të ritheksojë parimet dhe idealet demokratike mbi të cilat u themelua. Një opozitë e fortë që mund të jetë e gatshme për të udhëhequr është thelbësore për demokracinë. Mbështetja e Shteteve të Bashkuara për demokracinë dhe përkushtimi për të luftuar korrupsionin dhe pandëshkueshmërinë mbeten të pandryshuara.

🇺🇸 | The decision by Lulzim Basha to step doën as Chairman of the Democratic Party today deserves respect. Putting party and country over personal considerations is a sign of true leadership. Ëe hope this decision ëill set a path for the Democratic Party to move forëard toëard the future; to strengthen Albania’s special relationship ëith the United States; to reinforce support for reforms and other efforts necessary for Albania’s bid to join the EU; and to reaffirm the democratic principles and ideals on ëhich it ëas founded. A strong opposition that can be ready to lead is essential for democracy. U.S. support for democracy and the commitment to fighting corruption and impunity remain unchanged.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *