“Detyrë e çdo shqiptari të ushtrojë trysni mbi Serbinë”, Kurti: Nuk e di se për çfarë teorie konspiracioni e ke fjalën Rama – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

“Detyrë e çdo shqiptari të ushtrojë trysni mbi Serbinë”, Kurti: Nuk e di se për çfarë teorie konspiracioni e ke fjalën Rama

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dalë hapur kundër “Open Balkan” teksa është shprehur se është detyrë e çdo shqiptari për të ushtruar preson Serbisë.

Ndërkohë kujtojmë se Rama sot në konferencën e përbashkët me Merkel është shprehur se Kosova është duke krijuar teori konspiracioni për nismën “Open Balkan”, teksa në daljen e tij mediatike Kurti është shprehur se nuk e ka iden për çfarë teorie konspiracioni.

Sulmi i Ramës, keni një koment? Kur qeveria do ta vendosë reciproritetin me Serbinë?

Kurti: Unë nuk e di për çfarë teorie konspiracioni flitet. *Gazetari i kthehet: S’ma dha radhën. Procesi i Berlinit është i nevojshëm por edhe i mjaftueshëm. Ballkani është së paku 12 shtete. Perëndimori ka Procesin e Berlinit. Inciativat e mira nuk besojmë që të jenë pa BE brenda. Dallimi mes tyre është që tek e dyta nuk e kemi Bashkimin Europian. Kosova është shtet i pavarur dhe të pozicionohemi për njohjen e saj nga Serbia. Dhe jo të shprehim mirëkuptim për mosnjohje.

Ndërkohë që më pas Kurti shtoi: Është detyrë e çdo shqiptari se ku duhet të jetë trysnia e ndërkombëtarëve. Mbi Serbinë dhe jo mbi Kosovën.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *