Covid-19/ Danimarka i jep hua Shqipërisë 30 respiratorë dhe staf për trajtimin e pacientëve. – Stop
Të Gjitha

Covid-19/ Danimarka i jep hua Shqipërisë 30 respiratorë dhe staf për trajtimin e pacientëve.

Danimarka do t’i japë hua Shqipërisë 30 respiratorë, që do t’i vijnë në ndihmë pacientëve me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur ministria  e Jashtme daneze , e cila thotë se aktualisht këto respiratorë nuk janë të nevojshëm për shërbimin shëndetësor në Danimarkë.

“Shqipëria merr 30 aparate për frymëmarrje nga Danimarka për përdorim në trajtimin e pacientëve me COVID-19 në javën e 39. Vendimi për huazimin e Shqipërisë u mor nga forca e posaçme ndër-ministrore e themeluar për koordinimin e kontributeve civile në krizat shëndetësore”, thuhet në njoftimin e ministrisë së Jashtme të Danimarkës.

Respiratorët i janë dhënë hua Shqipërisë për një vit me mundësi për ta zgjatur më shumë përdorimine tyre.

Po ashtu thuhet se një anëtar i sektorit shëndetësor danez do të dërgohet së bashku me respiratorët për të trajnuar shqiptarët se si t’i përdorin ato.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *