Bill Gates thirrje OBSH: Mund të kemi një variant më të rrezikshëm të Covid – Stop
Bota, Të Gjitha

Bill Gates thirrje OBSH: Mund të kemi një variant më të rrezikshëm të Covid

Në një intervistë me Financial Times, Bill Gates u bëri thirrje udhëheqësve të komunitetit ndërkombëtar dhe politikëbërësve që të ngrenë një panel ekspertësh nga epidemiologët deri te ekspertët informatikë, nën kujdesin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të identifikuar menjëherë kërcënimet globale për shëndetin publik dhe për të përmirësuar bashkëpunimin dhe koordinimin ndërmjet vendeve.

Bashkëthemeluesi i Microsoft thekson se nevojiten investime më të mëdha për të shmangur krizat e ardhshme të shëndetit publik, ndërsa për sa i përket pandemisë aktuale të koronavirusit, ai vëren se nuk jemi në fund të saj dhe madje vlerëson se ekziston rreziku që të dalë një variant i ri më ngjitës dhe vdekjeprurës.

“Ne jemi ende në rrezik që kjo pandemi të prodhojë një variant që do të jetë edhe më ngjitës dhe akoma më vdekjeprurës. Nuk është e mundur, nuk dua të jem një zë shkatërrimi dhe pesimizmi, por rreziku që të mos kemi parë as më të keqen e kësaj pandemie është më shumë se 5%, “tha ai.

Bill Gates thekson se lufta në Ukrainë ka dominuar axhendën ndërkombëtare, por nuk duhet të largojë vëmendjen nga shëndeti publik.

Ai bëri thirrje për investime më të mëdha dhe theksoi se financimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) mbetet shumë prapa për parandalimin e pandemive të ardhshme, por edhe për sa i përket personelit me potencialin e nevojshëm.

Bill Gates kishte paralajmëruar publikisht që në vitin 2015 se komuniteti ndërkombëtar nuk ishte i përgatitur në mënyrë adekuate për një pandemi në librin e tij me titull “Si të shmangim pandeminë e ardhshme”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *