Bill Gates flet për Omicorn: Mund të hyjmë në pjesën më të keqe të pandemisë – Stop
Bota, Të Gjitha

Bill Gates flet për Omicorn: Mund të hyjmë në pjesën më të keqe të pandemisë

Përmes një seri postimesh në “Twitter” të martën vonë, Bill Gates ka thënë se ka në plan të anulojë shumicën e planeve të tij të pushimeve dhe paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara “mund të hyjnë në pjesën më të keqe të pandemisë”.

Ai pohon se varianti Omicron po përhapet më shpejt se çdo virus tjetër në histori, miliarderi dhe bashkëthemeluesi i Microsoft tha se ka ende shumë të panjohura për këtë variant dhe pasojat e tij te njerëzit.

“Duhet ta marrim seriozisht derisa të dimë më shumë për të. Edhe nëse është vetëm gjysma më e rëndë se Delta, do të jetë rritja më e keqe që kemi parë deri më tani sepse është shumë infektive,”-tha Gates.

Gates tha gjithashtu pret që vala të zgjasë tre muaj në Shtetet e Bashkuara.

“Ata pak muaj mund të jenë të keq, por unë ende besoj se nëse marrim hapat e duhur, pandemia mund të përfundojë në vitin 2022”,-tha Gates.

“Njerëzit kanë të drejtë që janë të mërzitur për pabarazinë këtu,”-shkroi Gates.

Gates është shprehur shpesh kritik me qeveritë e shteteve të mëdha, që po magazinojnë vaksina për të siguruar dozat e treta për shtetasit e vet, ndërkohë që në shumë vende të varfra njerëzit nuk kanë marrë ende dozën e parë të vaksinës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *