Biden:Putin diktator vrasës, bandit, po paguan një çmim për agresionin në Ukrainë – Stop
Bota, Të Gjitha

Biden:Putin diktator vrasës, bandit, po paguan një çmim për agresionin në Ukrainë

Presidenti i SHBA Joe Biden e quajti presidentin rus Vladimir Putin “bandit ” teksa fliste në një aktivitet të zhvilluar për Ditën e Shën Patrikut të enjten.

Në drekën vjetore të Miqve të Irlandës në Capitol Hill, Biden tha se Putini është një “diktator vrasës, një bandit i pastër që po bën një luftë imorale kundër popullit të Ukrainës”.

“Putini po paguan një çmim të madh për agresionin e tij”, tha Biden.  Për sanksionet kundër Rusisë, Biden tha se Irlanda po jepte një kontribut që ai e quajti “jo të vogël”.

“Të gjithë flasin se si Gjermania është rritur dhe ka ndryshuar nocionet e tyre për të qenë më të prirur për të bërë përpara, dhe ata e kanë bërë,” tha Biden, “dhe po ashtu edhe Irlanda”.

“Irlanda, një vend neutral, është rritur dhe ata po e marrin goditjen për atë që po bëjnë.” Kryeministri irlandez Micheál Martin ishte planifikuar të merrte pjesë në aktivitet, por u diagnostikua me Covid-19 të mërkurën. Biden, i cili sapo kishte marrë pjesë në një takim virtual me Martinin përpara se të nisej për në Capitol Hill, tha se Taoiseach i vinte “vërtet keq që nuk mund të ishte i pranishëm” dhe se ai “ndihet mirë” pavarësisht diagnozës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *