Autoambulanca dhurate nga Kanadaja, nuk vihet ne pune ne Mamurras! – Stop
KLIPET

Autoambulanca dhurate nga Kanadaja, nuk vihet ne pune ne Mamurras!

Mamurrasi, ishte një prej qyteteve të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit, pasi me dhjetra banesa rezultuan të pabanueshme, ndërsa 70 banorë janë strehuar në cadra.Në datën 13 dhjetor emisioni Stop tregoi, sesi Ramiz Vokshi, që prej 8 vitesh jeton në Kanada, ka blerë për qyetarët e Mamurrasit një autoambulancë dhuratë.Drejtoresha e Qendrës Shëndetësore Mamurras, Anila Lleshi,e falenderoi publikisht Ramizin, të cilit i dhuruan lule dhe një certifikatë në shenjë mirënjohjeje.Por Prefekti i Lezhës, Gjok Jaku, i shkroi një mesazh Ramizit, me tekstin,se ambulanca duhet t’i cohej atij e jo Qendrës Shëndetësore.I prekur dhe i keqardhur Ramiz Vokshi tregoi cekun e blerjes së kësaj pajisjeje dhe gjithë dokumentacionin shoqërues.Po cfarë ndodh sot pas më shumë se 3 muajsh? Ramizi tregon për Stop, se autoambulanca ende nuk është vënë në punë.Gazetarja e Stop shkoi sërish në Mamurras dhe drejtoresha e qendrës shëndetsore Anila Lleshi thotë, se autoambulanca nuk ka kaluar koalidimin dhe nuk plotëson kriteret.Një tjetër mjek i qendrës shprehet, se ambulanca ka shumë shpenzime, pasi është 8 pistonëshe, ndaj nuk është vënë në punë. Iu drejtuam Kontrollit Teknik të Automjeteve në Lac, ku roja e institucionit tha, që autoambulanca kishte qëndruar 2 muaj tek kolaudimi, pasi nuk ishte zhdoganuar.Vetë Ramiz Voshi, që i hyri kësaj historie për bamirësi, shpjegon, se mjeti është brenda normave, e ka kaluar Kanadaja, por ngec në Lac.Ky mjet shpenzon sa një makinë normale dhe dogana i është bërë. Cdo gjë është e rregullt dhe me dokumenta.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *