Akt vandal në kalanë mesjetare të Lezhës, dëmtohet monumenti – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Akt vandal në kalanë mesjetare të Lezhës, dëmtohet monumenti

Një akt vandal ka ndodhur gjatë natës në kalanë mesjetare të qytetit të Lezhës. Persona të paidentifikuar kanë shkatërruar gurët e monumentit dhe i kanë hedhur mbi vendin e biletarisë.

Në lidhje me ngjarjen policia ka kryer veprimet, ndërsa specialisti i monumenteve për Lezhën tregon për median se çfarë ka ndodhur.

Siç e shikoni vetë, është një dëm i madh qoftë në prishjen e mureve të Kështjellës por edhe në dëmtimin e pronës. Kjo është pronë publike, biletari e kioskës. Për mua është stresuese. Veprimi kaq i tmerrshëm kaq vandal, gjatë një objekti, prone publike, s’kam fjalë. Nuk e gjej dot motivimin e kësaj urrejtje për të shkatërruar, qofshin panelet brenda kështjellës, qofshin stolat. Sot në orën 09:00 vumë re gurë. Ka rreth 1 metër kub të hedhur nga lartësitë. Lajmëruam policinë. Erdhën ekspertët, gjendën shenja. Shpresojmë të dali autori i këtij vandalizmi, s’di t’ia vej gishtin as njeriu. Kanë shkaktuar dëmtime të mëdha në dokumentacione, dosje, që i mbajmë për evidentimin e vizitorëve. Është dëmtuar edhe monumenti”, u shpreh specialisti.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *